Tiny House avantajları, dezavantajları, zorlukları ve geleneksel evlerle arasındaki farkı incelediğimiz bu yazımızda Tiny yaşamın size uygun bir yaşam biçimi olup olmadığını göreceksiniz. Tekerlekli mobil evler, trend olan bir konut seçimi olmaktan modern bir mimari elyaf haline geldi. Giderek daha fazla insan küçük evlerde yaşamayı seçiyor. Elbette ki herkese göre değiller. Küçük bir eve taşınmak, önemli yaşam tarzı değişiklikleri gerektirir. Ancak bazı insanlar için küçücük bir ev bir hayalin gerçekleşmesidir.

Siz onlardan biri misiniz? Tiny House avantajları ile başlıyoruz. Gelin birlikte inceleyelim.

Tiny House Avantajları

Tiny House Yaşamının Avantajları;

 1. Yapım maliyeti geleneksel evlere oranla oldukça düşüktür.
 2. İstediğiniz zaman tekerlekli evinizle birlikte hareket edebilme özgürlüğünüz olur.
 3. Ev işlerinize daha az zaman harcarsınız. Düzenli bir ev tasarımınız olduğu için temizlik ve bakımı kolaydır.
 4. Bir Tiny House satın alabilmek için uzun yıllar boyunca kredi ödemek zorunda kalmazsınız.
  Aydınlatma ve ısınma için daha az enerji kullanırsınız. Bu da daha fazla tasarruf ve çok daha düşük rakamlı fatura demektir.
 5. Doğal yaşamın önemini kavrayan insanlar için daha az karbon ayak izi, daha çevre dostu ve sürdürülebilir bir yaşam demektir.
 6. Özgürlüğünüzü kısıtlamaz. Dilediğiniz zaman hareket özgürlüğünüz vardır.
 7. Tiny House doğa ile iç içe bir yaşam vadeder.
 8. Tekerlekli mobil evinizi dilerseniz İnternet’teki pek çok platform aracılığıyla (Airbnb gibi) kiralayabilir, kullanmadığınız dönemde gelir elde edebilirsiniz.
 9. Pek çok insan için sadeleşmenin cazibesi, sistemden bağımsız yaşama ve dünyanın geri kalanına daha az bağımlı olma fikridir.
 10. Tiny House avantajlarından bir diğeri imarsız arsa çözümleridir. Tekerlekli mobil evinizle dilediğiniz yerde konaklayabilirsiniz.
tiny house tekerlekli mobil ev infografik

Tiny House Yaşamın Avantajlarına Adım Atın.

Tiny House Zorlukları Dezavantajları Nelerdir?

Elbette ki Tiny House avantajları ile birlikte bazı zorlukları, bazı dezavantajları da beraberinde getirmektedir.

Tiny House Yaşamının Zorlukları;

 1. Geleneksel evlere nazaran daha az eşya kullanabilirsiniz. Konfor bakımından evinizden farkı olmayacak olsa da elbette daha dar bir yaşam alanınız olacaktır.
 2. Altyapısı geleneksel evler kadar kullanışlı değildir.
 3. Geleneksel evlerin kullanım ömrü daha uzundur.
 4. Daha küçük bir alana sahip olmanız sebebiyle her şeye sahip olamazsınız. Bu da evinizi dizayn ederken bir organizasyon zorunluluğu doğurur.
 5. Geniş bir aileye sahipseniz küçük bir ev sizin için uygun olmayabilir.

Tiny House’um Sabit mi Yoksa Tekerlekli mi Olmalı?

Eğer özgür bir ruha sahip, farklı coğrafyaları keşfetmeyi, seyahat etmeyi, gezmeyi seven; sabit bir yere bağlı kalmadan yaşamak isteyen, gezerken de konforlu bir evde yaşamak isteyen bir yaşam tarzınız varsa, tekerlekli evler hayallerinizdeki o muhteşem hayatı ayaklarınıza serecek yapılardır. Tiny House avantajları ile pek çok kolaylığı beraberinde getirir. Karayolları yönetmeliğinde belirtilen araç römork genişliklerine uyan bir Mobil Tiny House‘a sahip olmak tahmin ettiğinizden de kolaydır.

Tiny House modellerimizi keşfetmek için https://www.hanehouse.com/hanelerimiz/ linkine tıklayabilirsiniz.

Tekerleksiz olan sabit küçük evler ise, imar mevzuatına göre yapı statüsünde oldukları için, inşaat ruhsatına tabidir. Bu sebeple daha en baştan, tekerleksiz küçük evinizin nerede olacağına yönelik kararınızı vermeniz çok önemlidir.

Tiny House İstanbul Tekerlekli Mobil Ev

Küçük Evlerde Büyük Yaşamlar Kurmak İsteyenlerin Sayısı Günden Güne Artıyor.

İnsanlar Neden Tekerlekli Ev ya da Tekerlekli Ofis Tercih Ediyor?

Şu anda karşı karşıya olduğumuz konut satın alınabilirliği krizinin temelinde, yüksek arazi fiyatları yatmaktadır. Tiny House fikrinin anahtarı, bir tekerlekli evi konut piyasasının fiyat baskılarından kurtaran, evi araziden ayırmanın getirdiği esnekliktir. Bu da, ev sahibi olma rüyasının arazi almaya gücü yetmeyenler için bile mümkün olduğu anlamına gelir. Kompakt, taşınabilir mobil evleri, ailenizi barındırmak, arkadaşlarınızı misafir etmek, hatta kullanmadığınız dönemlerde ekstra bir gelir kaynağı olarak kiralamak için kullanabilirsiniz. Tiny House avantajları saymakla bitmiyor değil mi?

İhtiyaç duyduğunuzdan daha büyük evlerin maliyetlerini karşılayabilmek için çok çalışmanız gerekir. Ve yaşamınız boyunca, kazancınızın önemli bir bölümünü satın aldığınız evler için ayırmak zorundasınızdır. Daha çok çalışırsınız ki böylece bu büyük evlerinizi daha fazla eşya ile doldurabilin istersiniz. İhtiyacınız olmayan ama yine de satın alabileceğiniz eşyalarla. Günümüzde artık pek çok insan, bu hayat koşuşturmasından ve yükümlülükleri karşısında şaşkına dönmüş durumda. Eğer bir tiny house satın almak istiyorsanız, Tiny House Satın Alma Rehberimizde daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

İşte bu yorucu hayat mücadelesinden, günlük hayatın sıkıcı koşuşturmacasından, deyim yerinde ise bu at yarışından bunalan insanların; doğa ile iç içe, sakin, huzurlu ve mutlu bir yaşama dönüş yaptığı bir dönemde, Tiny House avantajlarıyla muhteşem bir çözüm olarak önünüze çıkmaktadır. Elbette yuarıda bahsettiğimiz, tiny house yaşamın zorluklarıyla birlikte.

Tiny House Sapanca Tekerlekli Küçük Ev Modelleri 7m

Deniz, Doğa, Huzur ve Sadelik Bu Minimalist ama Muhteşem Konsept ile Birleşti.

Tiny House mu Geleneksel Ev mi?

Küçük bir evde yaşamak herkes için elbette ki uygun olmayabilir. Özellikle Klostrofobisi olan ya da geniş bir evde çok odalı ve çok eşyalı bir hayat sürmeyi seven kişiler bu kadar küçük bir alanda kendilerini rahat hissetmeyecektir. Ayrıca tekerlekli mobil evinizi satın alırken ailenizin büyüklüğünü göz önünde bulundurmalısınız.

Bununla birlikte; daha minimalist bir yaşam ve küçük evinizi dolduracak daha az eşya olması; hayattan zevk aldığınız diğer şeyler için daha fazla para, daha fazla özgürlük ve daha fazla zaman demektir. Gördüğünüz gibi Tiny House zorlukları yanında avantajları, fırsatları ve hayatınıza kattığı pek çok değer ile cazibedar bir fikirdir.

Tekerlekli evler hareket kabiliyeti sebebiyle bizlere karavanları anımsatsa bile, bir karavandan çok daha konforlu, elit ve özgür bir yaşam sunar. Gezdiğiniz her lokasyonda bir yandan ilginç komşular edinirken, minimalist yaşamın size kazandıracağı sadelik sayesinde, bir sonraki sene en ilginç komşular belki de siz olabilirsiniz.

hane tiny house modelleri mobil evler hanehouse da

Tiny House ile Daha Yeşil bir Yaşam Tarzı Kapınızda.

Peki Tiny Ofis’e Ne Dersiniz?

Tiny House’u sadece bir ev olarak hayal etmeyin. Bu minimalist evler, işinizi yanınızda taşımanıza izin veren, tam istediğiniz gibi bir ofis, stüdyo alanı olarak da tasarlanabilir. Tiny House avantajlarını, zorluklarını Pazarlar, festivaller, fuarlar ve büyük etkinlikler için bir mobil perakende alanı olarak da değerlendirebilirsiniz.