Tiny House Akımı Nedir?

Tiny House akımı,  minimalist evlerde, daha az harcama ve çevreye daha az zarar vererek yaşamak amacıyla; fikir, mimari çözümler, ürün ve dayanışma grupları geliştirme amacıyla kendiliğinden doğan toplumsal harekettir. 2008-2012 Küresel Ekonomik Kriz esnasında özellikle batı ülkelerinde gelişmeye başlamıştır.

Ev tasarımı dünyasında bir devrim yaşanıyor ve geleceği çok açık. Yaşam alanlarının küçültülmesini savunan bir mimari ve sosyal hareket olan Tiny House akımı etrafındaki sesler günden güne artıyor. Yaklaşık 2,5 milyon Instagram gönderisine “tinyhouse” hashtag’iyle tanık olun; Netflix şovu Tiny House Nation gibi çok sayıda belgesel ve TV dizisi izleyin.

Hareketin birçok şampiyonunun en yüksek profillilerinden biri, multi milyarder Tesla şefi Elon Musk olmalı. Musk , SpaceX girişimi üzerinde çalışırken Teksas’da bir tane küçük evde yaşadığından bahsetti. “Küçük bir evde yaşamak daha ev gibi geliyor”  diye tweet attı .

Tiny House Sapanca Tekerlekli Küçük Ev Modelleri 7m

Deniz, Doğa, Huzur ve Sadelik Bu Minimalist ama Muhteşem Konsept ile Birleşti.

Daha az alana ve eşyaya sahip olmanın hayatımızda daha önemli şeyler için yer açabileceği fikri çekici bir fikir.

Tiny House Akımının Kısa Tarihçesi

Tiny House akımının kökleri, Walden (1854) kitabı doğal çevrede basit yaşam üzerine ilham verici bir meditasyon olan 19. Yüzyıl ABD’li doğa bilimci ve denemeci Henry David Thoreau’ya kadar uzanabilir. “Küçük evlerin vaftiz babası” Jay Shafer, tekerlekler üzerinde küçük bir ev inşa ederek modern harekete öncülük etti ve 1999’da Küçük Ev Kitabı’nı yazdı. Shafer, sosyal adalet ve barınma haklarına odaklanmak için ayrılmadan önce Tumbleweed Tiny House şirketini kurdu. .

Tiny House (tiny house nedir) hayranları, konutların yeşil kimliklerini savunuyor: Bir İngiliz firması olan Tiny Housing Co’ya göre, inşa etmek için daha az malzemeye ihtiyaç duyuyorlar ve enerji konusunda dikkatliler – çoğu ortalama Birleşik Krallık evinde harcanan enerjinin yaklaşık %20 ila %30’unu kullanıyorlar. Güneş panelleri veya rüzgar enerjisi ile donatılabilirler, böylece mal sahibi şebekeden bağımsız yaşayabilir. Hareketlilik için tasarlandıkları için doğaya daha yakın bir yere yerleştirilebilirler. Ekonomik, taşınabilir, çevre dostu, toplum bilincine sahip, ipoteksiz – başka ne istersiniz?

Arazi maliyeti, bir mobil eve sahip olmak için önemli bir husus (veya engel) olabilir. Bir tiny house’un maliyetinin yanı sıra bir arsanın maliyeti de onu engelleyici hale getirebilir. Bazıları evlerini ailelerinin veya arkadaşlarının sahip olduğu araziye oturtarak dolaşırken, kimileri örneğin bir çiftçiden arazi kiralar – hepsi de planlama izni ihtiyacını atlayarak. Bir başka yol da arazi satın almak ve kullanımını glamping veya küçük bir çiftlik olarak değiştirmek.

Yaşam tarzı ve değerler buradaki ana itici güçlerdir: tiny house alanı, lokal toplulukları güçlendirmek veya çevreyi korumak gibi neyin önemli olduğunu yeniden düşünmekle gider; ya da aile ile daha fazla zaman geçirme arzusu ya da küçülmenin izin verdiği faaliyetler. Bazıları sadece küçük evlerinin küçücük, şık tasarımını sever.

Küçük ama mükemmel şekillendirilmiş

Diğer ülkelerde, küçük ev endüstrisi daha hızlı hareket ediyor gibi görünüyor . ABD’de 10.000 kişinin küçük evlerde yaşadığı tahmin ediliyor. American Tiny House’un yöneticisi Amy Turnbull, The Spruce’a verdiği demeçte , “Küçük ev hareketi büyüyor” dedi : “Daha fazla insan onların kabul edilmesini savunurken, daha fazla alan onlara izin verecek”.

Şehirlerde mahsur kaldıktan sonra doğayla yeniden bağlantı kurmak isteyen insanlardan [minik evlere] talep patlaması gördük.

Tiny House müşterileri “her yaştan hatta emekli olan insanlardan oluşuyor – ama çoğunluğu genç profesyoneller… Şehirden çıkmak ya da en azından inzivaya çekilecek bir yerleri var”. Tam zamanlı olarak küçük evlerinde yaşamayı planlayanlar da var; bir tatil evi olarak kullananlar da. “Bu bir yaşam tarzı seçimi. Tiny house akımı, değer odaklı bir dünyadır.” Sürdürülebilirlik, birçok insanın değerler listesinde üst sıralarda yer alıyor – örneğin, güneş ve rüzgar enerjisi veya kompost tuvaletlerinin kullanımıyla desteklenen “tiny house’ların çok küçük bir karbon ayak izi vardır”.

Ve pandeminin piyasa üzerinde belirgin bir etkisi olduğunu söyleyelim. Şehirlerde mahsur kaldıktan sonra doğaya yeniden bağlanmak isteyen insanlardan küçük evlere karşı talep arttı. Kişisel ve fiziksel olanın, kişisel olmayan, çevrimiçi bir varoluşun hapsedilmesinden sonra kendilerini özgür hissetmelerini istediklerini söyleyebiliriz. Bu yaşam tarzı çok samimi, rahat ve sıcak olabilir. Birçok küçük ev sakini, yaşam tarzının sağladığı huzur ve sadelik duygusunun tadını çıkarır.

Tiny house akımı kesinlikle herkes için değil. Çünkü, çalışmaları için fedakarlıklar ve yaşam tarzı değişiklikleri talep ediyor. Ancak müşterilerimizin çoğu taahhütte bulunmadan önce çok fazla araştırma yapıyorlar.

Potansiyel avantajlarına ve dezavantajlarına rağmen, tiny house akımı küresel olarak duyurulup paylaşıldıkça hareket hızla ilerliyor.

Bu yazıda ilham alınan BBC Culture’ın ilgili yazısını okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Tiny House Modellerimizi görmek, aklınızdaki tüm sorulara cevap bulmak için bizimle iletişime geçebilir, Avcılar/İstanbul’da bulunan tesislerimize dilediğiniz zaman uğrayabilirsiniz. Görüşmek dileğiyle.