Tiny House Nedir? Tiny House Hakkında Merak Ettikleriniz
tiny_house_tekerlekli_ev_hane_kucuk_ev_slider2

Evinizin kapısından girdiğinizi ve tek bir bakışta tüm yaşam alanınızı görebildiğinizi hayal edin. Önünüzde yatak odası, mini mutfak, banyo ve küçük bir oturma odası var. Her öğe belirli bir amaca göre yerleştirilmiş. Kullanmadığınız, ihtiyaç duymadığınız veya istemediğiniz hiçbir şeye sahip değilsiniz. Ayrıca evinizi tepeden tırnağa temizlemek bir saatten az sürmekte.

Dünyanın birçok ülkesinde, minimalist, sade bir yaşam tarzını benimseyen insanlar, Tiny House adı verilen “bir evden küçük ama bir evden fazlası” bu süper kullanışlı evlerde yaşamayı seçiyor. Tiny House hareketi, geçici bir heves olmaktan çıkıp dünyada bir trend haline geldi.

Peki herkesin imrenerek baktığı Tiny House felsefesine Türkiye’de nasıl bakılıyor? Elbette, geniş evlerde yaşamayı seven, büyük ailelere sahip insanlara göre değiller. Mobil ya da sabit küçük bir eve taşınmak, önemli yaşam tarzı değişikliklerini de beraberinde getirmektedir. Ancak pek çok insan için küçük bir ev büyük bir hayalin gerçekleşmesi demektir.

Günden güne daha popüler hale gelen küçük evler hakkında, sizler için, merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabileceğiniz rehber niteliğinde bir yazı hazırladık.

Tiny House Nedir? Tekerlekli Evler Mobil Ev Küçük Ev
Tiny House Nedir? Küçük Bir Evde Büyük Yaşamaktır.

Tiny House Nedir?

Tiny House, minimalist yaşam felsefesi ve sadelik ana temasıyla tasarımı yapılan, sabit ya da mobil tarzda kullanılabilen, genellikle doğa ile iç içe bir yaşam sürmek isteyenlerin tercih ettiği; küçük boyutlu, işlevsel, gereksiz alanlar barındırmayan küçük ev modelidir.

Tüm dünyada Tiny House olarak adlandırılan bu küçük evlerde, geleneksel bir evden beklediğiniz her şeyi bulabilirsiniz. Dört mevsim mutlulukla yaşayabileceğiniz gerekli konfora, teknolojiye ve estetiğe sahip olmasının yanında, size çok daha düşük maliyetlerle, minimal fakat elit bir yaşam sunar. İşte Tiny House Nedir sorusunun cevabı: Tiny House bir yaşam biçimidir.

Tiny House Tekerlekli Küçük Ev infografik

Tiny House, geleneksel bir evde bulunan tüm elektronik eşyaların dahil olduğu (çamaşır, bulaşık makinesi, buzdolabı, fırın, TV), depolama alanı, koltuk, yatak, banyo gibi ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde tasarlanır. Hatta tekerlekli evinizin içine şömine dahi kurulmasını isteyebilirsiniz. Küçük evlerin elektrik enerji ihtiyacı mümkünse şehir şebekesinden, yoksa güneş panelleri ve inverter aracılığıyla sağlanabilir. Su ihtiyacı ise bulunulan konumda şehir şebekesi yoksa mobilyaların arkasına ya da şaseye gömülebilen su depoları vasıtasıyla sağlanmaktadır.

Küçük evinizle, kiralayabileceğiniz veya size ait, imarlı, imarsız arsa ya da bahçede yaşayabilirsiniz. Tekerlekli bir küçük ev satın almanız ya da kiralamanız durumunda da, dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde dilediğiniz süre konaklayabilme, tatil yapabilme ya da yaşayabilme fırsatını yakalarsınız.

Tiny House Tekerlekli Küçük Ev Modelleri İç Görünüm Salon
Birileri Alışık Olduğum Konforu Tiny House’ da Bulabilir miyim Sorusunu mu Sordu?

Tiny House’um Sabit mi Yoksa Tekerlekli mi Olmalı?

Eğer özgür bir ruha sahip, farklı coğrafyaları keşfetmeyi, seyahat etmeyi, gezmeyi seven; sabit bir yere bağlı kalmadan yaşamak isteyen, gezerken de konforlu bir evde yaşamak isteyen bir yaşam tarzınız varsa, tekerlekli evler hayallerinizdeki o muhteşem hayatı ayaklarınıza serecek yapılardır. Karayolları yönetmeliğinde belirtilen araç römork genişliklerine uyan bir tekerlekli mobil eve sahip olmak tahmin ettiğinizden de kolaydır.

Tekerleksiz olan sabit küçük evler ise, imar mevzuatına göre yapı statüsünde oldukları için, inşaat ruhsatına tabidir. Bu sebeple daha en baştan, tekerleksiz küçük evinizin nerede olacağına yönelik kararınızı vermeniz çok önemlidir.

Tiny House Tekerlekli Küçük Ev Modelleri 7m
Haydi Siz de Hane House’un Tekerlekli Tiny House Modelleri ve Kalitesiyle Tanışın.

İnsanlar Neden Tekerlekli Ev ya da Tekerlekli Ofis Tercih Ediyor?

Şu anda karşı karşıya olduğumuz konut satın alınabilirliği krizinin temelinde, yüksek arazi fiyatları yatmaktadır. Tiny House fikrinin anahtarı, bir tekerlekli evi konut piyasasının fiyat baskılarından kurtaran, evi araziden ayırmanın getirdiği esnekliktir. Bu da, ev sahibi olma rüyasının arazi almaya gücü yetmeyenler için bile mümkün olduğu anlamına gelir. Kompakt, taşınabilir mobil evleri, ailenizi barındırmak, arkadaşlarınızı misafir etmek, hatta kullanmadığınız dönemlerde ekstra bir gelir kaynağı olarak kiralamak için kullanabilirsiniz.

İhtiyaç duyduğunuzdan daha büyük evlerin maliyetlerini karşılayabilmek için çok çalışmanız gerekir. Ve yaşamınız boyunca, kazancınızın önemli bir bölümünü satın aldığınız evler için ayırmak zorundasınızdır. Daha çok çalışırsınız ki böylece bu büyük evlerinizi daha fazla eşya ile doldurabilin istersiniz. İhtiyacınız olmayan ama yine de satın alabileceğiniz eşyalarla. Günümüzde artık pek çok insan, bu hayat koşuşturmasından ve yükümlülükleri karşısında şaşkına dönmüş durumda.

İşte bu yorucu hayat mücadelesinden, günlük hayatın sıkıcı koşuşturmacasından, deyim yerinde ise bu at yarışından bunalan insanların; doğa ile iç içe, sakin, huzurlu ve mutlu bir yaşama dönüş yaptığı bir dönemde, Tiny House her şeyiyle muhteşem bir çözüm olarak önünüze çıkmaktadır.

Tekerlekli Tiny House
Deniz, Doğa, Huzur ve Sadelik Bu Minimalist ama Muhteşem Konsept ile Birleşti.

Ülkemizde Beykoz, Sapanca gibi büyük şehirlere yakın beldelerden tutun, Çeşme, Bodrum, Marmaris, İzmir, Antalya gibi pek çok tatil beldesi olan şehirlerde ev almak için hatırı sayılır bir bütçeyi ayırmak zorundasınız. Bir de bütçenizin yetmediği durumlarda yüksek faizli kredilerle borçlanarak ev sahibi olmak ve bu eve bağımlı kalmayı kesinlikle istemezsiniz. İşte, insanların Küçük ev hareketine katılmasına sebep olan başlıca faktörlerden birisi budur. Geleneksel evlerle aynı kalitede inşa edildikleri için, düşük maliyetlerine rağmen, uygun şekilde inşa edilmiş küçük bir ev onlarca yıl sizin konut ihtiyacınızı sağlayabilir.

Deprem kuşağında olan bir ülkede, özellikle yaşanılan pandemi süreci sonrasında karşılaşılması beklenen, yeni normal olarak adlandırılabilecek bir zaman dilimi tüm insanlığı beklemektedir. Bu sebeplerle, insanların kalabalıktan uzak, güvenli, sakin bir yaşam sürmesine olanak sağlayan bu küçük evleri siz de harika bir alternatif olarak değerlendirmelisiniz.

Tiny House Türkiye Üretici Firması Hane House 6 m.lik Nefes Hane Modelini Beğeninize Sunar.

Peki Tiny Ofis’e Ne Dersiniz?

Tiny House’u sadece bir ev olarak hayal etmeyin. Bu minimalist evler, işinizi yanınızda taşımanıza izin veren, tam istediğiniz gibi bir ofis, stüdyo alanı olarak da tasarlanabilir. Pazarlar, festivaller, fuarlar ve büyük etkinlikler için bir mobil perakende alanına sahip olabilirsiniz.

Hane House olarak, tekerlekli küçük ev ya da mobil ofis olarak projelendirdiğimiz, iç dizaynı, tasarımı tamamen sizin istek ve hayallerinize göre oluşturduğumuz tekerlekli Tiny House modellerimizi incelemek için linke tıklayabilir, daha geniş bilgi almak için bize iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz. Hayalinizdeki tekerlekli eviniz hangi malzemeler kullanılarak nasıl yapılmakta, üretim sürecinden anahtar teslimine kadar hangi süreçlerden geçmekte, incelemek ve sorularınıza cevap bulmak için Avcılar / İstanbul’ da bulunan üretim merkezimizi mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Tiny House Tekerlekli Küçük Ev Modelleri Sedef Grup
Amerika ve Avrupa Ülkelerine İhracına Başlanan Tiny House’lar İşte Burada Üretiliyor.

Tiny House Fiyatları Ne Kadardır?

Tiny House fiyatları, evlerin metrekaresine, yapımında kullanılacak malzemeye ve malzemenin kalitesine, evin planına göre değişiklik gösterir. Arsa fiyatları ise evinizi kurmak istediğiniz bölgeye, beğendiğiniz arsanın büyüklüğüne, imarlı ya da imarsız olup olmadığına, kiralama ya da satın alma niyetinize göre değişecektir. Eğer küçük evinizi kendiniz yapmak isterseniz, zaman ayırmanız durumunda daha uygun maliyetli olacaktır.

Küçük evlerin giderek artan bir talep görmesinin altında yatan en önemli sebeplerinden birisi, hayalinizdeki minimalist yaşamın gerekliliklerine uygun olarak, ihtiyacınıza ve zevkinize göre tasarlayıp yapabilir olmanızdır.

Geleneksel evler ile kıyaslandığında, sadelik arayan insanların tercih ettiği bu küçük evlerde pek çok gereksiz ve istemediğiniz eşyanın olmayacağı düşünüldüğünde önemli bir fiyat avantajı sağlarsınız.

Tiny House modellerimizi keşfetmek, örnek tasarımlarımızı incelemek için üretim tesislerimizi ziyaret edebilir, fiyat bilgisi almak için whatsapp destek hattımızdan bize ulaşabilir ya da iletişim numaralarımızı arayabilirsiniz.

Tiny House Nedir? Tekerlekli Ev Küçük Ev Mobil Ev Modelleri Tasarım
Tiny House Nedir? Bir Trendden Fazlası, Gerçek Bir Harekettir.

Tiny House mu Geleneksel Ev mi?

Küçük bir evde yaşamak herkes için elbette ki uygun olmayabilir. Özellikle Klostrofobisi olan ya da geniş bir evde çok odalı ve çok eşyalı bir hayat sürmeyi seven kişiler bu kadar küçük bir alanda kendilerini rahat hissetmeyecektir. Ayrıca tekerlekli mobil evinizi satın alırken ailenizin büyüklüğünü göz önünde bulundurmalısınız.

Bununla birlikte; daha minimalist bir yaşam ve küçük evinizi dolduracak daha az eşya olması; hayattan zevk aldığınız diğer şeyler için daha fazla para, daha fazla özgürlük ve daha fazla zaman demektir.

Tekerlekli evler hareket kabiliyeti sebebiyle bizlere karavanları anımsatsa bile, bir karavandan çok daha konforlu, elit ve özgür bir yaşam sunar. Gezdiğiniz her lokasyonda bir yandan ilginç komşular edinirken, minimalist yaşamın size kazandıracağı sadelik sayesinde, bir sonraki sene en ilginç komşular belki de siz olabilirsiniz.

Hayalinizdeki küçük evi satın almadan önce aklınızdaki sorulara cevap bulabileceğiniz Tiny House Küçük Ev Satın Alma Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

Tiny House Tekerlekli Küçük Ev
Tiny House ile Daha Yeşil bir Yaşam Tarzı Kapınızda.

Tiny House Avantajları

 1. Yapım maliyeti geleneksel evlere oranla oldukça düşüktür.
 2. İstediğiniz zaman tekerlekli evinizle birlikte hareket edebilme özgürlüğünüz olur.
 3. Ev işlerinize daha az zaman harcarsınız. Düzenli bir ev tasarımınız olduğu için temizlik ve bakımı kolaydır.
 4. Bir Tiny House’a sahip olabilmek için uzun yıllar boyunca kredi ödemek zorunda kalmazsınız.
 5. Aydınlatma ve ısınma için daha az enerji kullanırsınız. Bu da daha fazla tasarruf ve çok daha düşük rakamlı fatura demektir.
 6. Doğal yaşamın önemini kavrayan insanlar için daha az karbon ayak izi, daha çevre dostu ve sürdürülebilir bir yaşam demektir.
 7. Özgürlüğünüzü kısıtlamaz. Dilediğiniz zaman hareket özgürlüğünüz vardır.
 8. Tiny House doğa ile iç içe bir yaşam vadeder.
 9. Küçük evinizi dilerseniz İnternet’teki pek çok platform aracılığıyla (Airbnb gibi) kiralayabilir, kullanmadığınız dönemde gelir elde edebilirsiniz.
 10. Pek çok insan için sadeleşmenin cazibesi, sistemden bağımsız yaşama ve dünyanın geri kalanına daha az bağımlı olma fikridir.

Tiny House Dezavantajları

 1. Geleneksel evlere nazaran daha az eşya kullanabilirsiniz. Konfor bakımından evinizden farkı olmayacak olsa da elbette daha dar bir yaşam alanınız olacaktır.
 2. Altyapısı geleneksel evler kadar kullanışlı değildir.
 3. Geleneksel evlerin kullanım ömrü daha uzundur.
 4. Daha küçük bir alana sahip olmanız sebebiyle her şeye sahip olamazsınız. Bu da evinizi dizayn ederken bir organizasyon zorunluluğu doğurur.
 5. Geniş bir aileye sahipseniz küçük bir ev sizin için uygun olmayabilir.
Tiny House Nedir? Tekerlekli Ev Küçük Ev Mobil Ev Modelleri
Tiny House Nedir? Bir Tutkudan Fazlasıdır.
Dünyada Büyük Bir Trend Haline Gelen Tiny House’lar ile Türkiye’de Yaşamak

Dünyanın dört bir yanında minimalist – sade yaşam destekçileri, Tiny House tutkunları, gruplar halinde toplanıp, örgütler kurmakta ve çeşitli organizasyonlar düzenlemektedir. Tiny House hareketine öylesine kapılırsınız ki küçük ev topluluğundan daha tutkulu bir grup insan bulmakta zorlanırsınız.

Diğer gayrimenkul eğilimleri için savaşmak adına ulusal düzeyde bir araya gelen insanları nadiren duymuşsunuzdur. Bu yüzden Tiny House akımı sadece heves değil, bir trendden daha fazlası, gerçekten bir harekettir. İşte Tiny House Nedir? sorusunun cevabı burada gizlidir.

Türkiye’nin başta turizm cenneti sayılan beldelerde olmak üzere pek çok bölgesinde Tiny House’lar yerini almaya başladı. Eğer yakın dönemde Sapanca, Bodrum, İzmir, Antalya, Beykoz’da bulundu iseniz pek çok yerde otel zincirlerinin kurulmaya başlandığını görebilirsiniz.

Bir yaşam tarzı olarak sade yaşamı seçen birçok müşterimiz, üretim atölyemizi ve Hane House modellerimizi görünce kararını çok hızlı vermektedir. Hayallerinizdeki Tiny House’u seçerken, iç dizaynını 3D bilgisayar programlarımız aracılığı ile özgürce tasarlayabilir, kaliteli bir yaşam sürmeniz için tekerlekli evinizin Avrupa standartlarında yüksek kalite ile nasıl üretildiğini kendiniz değerlendirebilirsiniz.

Tiny House Türkiye Üretici Firması Hane House Size En İyinin En İyisini Sunar.

Bugün ABD’den Avrupa’nın pek çok ülkesine ihraç ettiğimiz Tiny House modellerimizi görmek ve tasarımını yapmak için sizleri en kısa zamanda tesislerimize bekliyoruz.

Categories: Tiny House Türkiye
Leave a comment

×