Tekerlekli ev modellerini çevrenizde sıkça görmeye başladınız değil mi? Peki son zamanlarda adından sıkça bahsettiren bu mobil evler size aradığınız konforu verebilir mi? Size sunduğu faydalar neler acaba? Hadi gelin bu küçük evleri ne kadar sevebilirsiniz beraber keşfedelim.

Tiny House Tekerlekli Ev Mobil Ev

Tekerlekli Ev – Tiny House’u Size Sevdirecek 8 Neden

Şu bir gerçek! İhtiyaç duyduğumuzdan daha büyük evlerde yaşıyor ve bu evlerin aidat, fatura gibi giderlerini karşılayabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bununla kalmıyor bu büyük evlerimizi çok az kullandığımız, bazılarını ise hiç kullanmadığımız eşyalarla dolduruyoruz. İhtiyacımız olmayan ama yine de satın almaktan kendimizi alıkoyamadığımız eşyalar. Son yıllarda ise tüm dünyada ve ülkemizde hızla yaygınlaşan Tiny House hareketi, birçok insanda adeta bir uyanışa neden oldu. Artık insanlar bu karmaşık, yüksek maliyetli, yorucu yaşamın bir alternatifi olduğunun farkına vardı. Küçük yaşamak! Birçok insanı küçük ev hareketinin içine çeken şey işte bu farkındalık. Bu harekete katılmak için her insanın farklı bir sebebi, onu heyecanlandıran farklı bir nedeni olabilir.

1- Özgürce Seyahat Edin

Tekerlekli ev olarak adlandırdığımız bir mobil ev mutluluğa giden biletiniz olabilir. İnsanın evi ile seyahat etme fikri kulağa hoş geliyor değil mi? Son zamanlarda sosyal medya platformlarında mobil ev ile seyahat eden insanların paylaşımlarına oldukça sık rastlıyoruz. Evet, bir Tekerlekli ev ile özgürce seyahat etmek mümkün. İhtiyacınız olan sadece bir neden. Bir hafta sonu kaçamağı mı yapmak istersiniz, uzun soluklu bir tatil mi, eşiniz ve çocuklarınıza küçük bir jest mi? Yanınıza okunacak kitaplarınızı, kahve makinenizi, belki oltanızı alıp istediğiniz zaman doğa ile kucaklaşabilirsiniz.

2- Yeşil ile Kucaklaşın

Doğayı seviyorsanız küçük bir evde yaşamaktan daha iyi hiçbir şey olamaz. Çünkü kuş cıvıltıları, nehir sesi, mis kokulu çiçekler, lezzetli sebzeler, ağaç yapraklarının hışırtısı için çok daha fazla alana ve fırsata sahip olabilirsiniz. Sevdiğiniz insanlarla piknik yapmak için bazen bir göl kenarında, bazen bir dağ manzarasında buluşabilirsiniz. Ayrıca bir mobil ev sahibi olmakla muazzam bir yaşam kalitesinin tadını çıkarırken, yeşil bir gelecek için katkı sunabilirsiniz.

3- Tiny House ile Daha Basit Bir Hayat Yaşayın

Bir küçük ev sahibi olmak demek; daha az dikkat dağıtıcı şey, daha az toparlanacak eşya, temizlenecek daha az alan, daha az ödenecek fatura demektir. Ve unutulmamalıdır ki daha azına sahip olmak her zaman iyi bir şeydir. Çünkü daha azına sahip olmak, zaman, para ve zihinsel enerji gerektiren tüm gereksiz şeylerden kurtulduğunuz anlamına gelir. Bu da size önemli ölçüde hissedebileceğiniz bir psikolojik hafiflik sağlar.

4- Kullanmadığınız Eşyaların Lanetinden Kurtulun

Son taşındığınız evde açmadığınız kaç kutu var? Yeni evlendiğinizde düğün hediyesi olarak getirilen yumurta pişirme makinesini kaç kez kullandınız? Yaşadığımız alana bu kadar çok şey yükleyerek, kendimizi strese sokarız. Çünkü bu eşyaları bir yerlerde tutmamız, sırf hepsini koyabileceğimiz düzenli bir yerimiz olsun diye daha büyük bir eve taşınmamız gerekiyormuş gibi hissederiz. Bir Tiny House satın aldığınızda, gerçekten ihtiyacınız olan kullanacağınız eşyalarla baş başa kalırsınız. Bu da size muhteşem bir hafiflik verir.

5- Ailenize Daha Yakın Hissedin

Ailenizle daha güçlü bir bağ geliştirmek istiyorsanız, sahip olacağınız bir tekerlekli mobil ev harika bir fırsat olacaktır. Her zaman birlikte yemek yemek, konakladığınız yerde doğa yürüyüşüne çıkmak, bisiklete binmek gibi sayısız imkân sunar tekerlekli evler. Tekerlekli evlerde yaşayan ya da tatil yapan birçok çift ve aile, bu evlerde geçirdikleri süre boyunca birbirlerine daha yakın hissettiklerini belirtmekte.

6- Faturalardan Tasarruf Edin

Bir tiny house sahibi olduktan sonra şu sonuçlar net bir şekilde ortaya çıkar. Daha az kamu harcaması, daha az tüketim ve enerjinin verimli kullanılması. Bu durum bütçeniz için oldukça iyi sonuçlar doğurur. Birçok tekerlekli ev için enerji kaynağı olarak güneş paneli gibi yeşil enerji kaynakları kullanılır. Bununla birlikte eviniz usta ellerde inşa edildiyse, faturalarınız daha da küçülecektir.

7- Ev Kiranızdan ve Tatil Masraflarınızdan Tasarruf Edin

Bir Tiny House sahibiyseniz ve kendi araziniz ya da park edebileceğiniz uygun bir arsanız varsa, kira derdiniz ortadan kalkmış demektir. Alternatif olarak, küçük evinizi, özellikle tatile çıktığınız dönemlerde, ücretsiz olarak park etmenize müsaade edecek cömert bir arkadaşınız veya aile üyeniz olabilir. Ayrıca çok cüzi kira koşulları ile mobil evinizi, küçük ama son derece görkemli manzaralara sahip bir toprak parçasına park edebilir, gönlünüzce tatil yapıp istediğiniz kadar zaman geçirebilirsiniz. Tiny House avantajları gördüğünüz gibi saymakla bitmiyor.

Tiny House Kiralama ile ilgili yazımızı okumak isterseniz linke tıklamanızı öneririz.

tiny house tekerlekli ev mobil ev satın almak

Tiny House ile Benzersiz Bir Tatilin Keyfini Çıkarın.

8- Tiny House ile Ev İşlerine Daha Az Zaman Harcayın

Bir Tiny House sahibi olmak sizi haftada birkaç saatlik işten kurtarabilir. Çünkü kirlenecek çok fazla alanınız yoktur. Küçük evler geleneksel evlere göre çok daha kolay temizlenir. Böylelikle buradan tasarruf ettiğiniz zamanınızı sevdiklerinizle ya da hobilerinizle meşgul olarak değerlendirebilirsiniz.

Hangi sebeple bir Tekerlekli ev sahibi olmanız gerektiğini kendinize sorun. Tekerlekli mobil bir evde vakit geçirmeye başladıktan sonra, küçük ev yaşantısının hissettirdiği huzurun bağımlısı olabilirsiniz.