Tiny House Hareketi Nedir?

Bir ormanın içinde kuş cıvıltıları ile uyanmak ya da sabah yatağınızdan kalkıp kahvenizi aldıktan sonra evinizin kapısını gürül gürül çağlayan bir nehir kenarına açmak, ertesi gün ise rüya gibi bir sahilde, dalga sesleri eşliğinde evinizin balkonunda kahvaltı hazırlamak. Son zamanlarda sosyal medya mecralarında bu gibi paylaşımlarla oldukça sık karşılaşıyoruz. Tiny House Hareketi, Türkçe adı ile Küçük Ev adı verilen bu mimari çözümler, kullanıcılara evleri ile birlikte özgürce seyahat etmenin keyfini ve ayrıcalığını yaşatır.

Tiny House Hareketi kavramını ilk defa duyuyorsanız, konu ile ilgili aradığınız herşeyi bulabileceğiniz, rehber niteliğindeki Tiny House Nedir?  yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Tiny House Hareketi

Peki tüm dünyada adeta trend olan Küçük Ev Hareketi nedir, geleneksel konutlarda yaşayan insanları Tiny House Hareketine sürükleyen şeyler nelerdir gelin birlikte bakalım.

Eviniz ile Seyahat Edin

Dünyada 2008-2012 yılları arasında patlak veren küresel ekonomik kriz ile batılı ülkelerde gelişmeye başlayan Tiny House Hareketi, kullanıcılara bir römork üzerine inşa edilmiş küçük evler ile karavan özgürlüğü verirken sabit bir konutun konforunu yaşatır. Özgürce hareket edebilme seçeneği bir Tiny House sahibi olmanın en önemli avantajlarından birisi hatta belki de ilkidir.

Hareketli evler, düzenli hafta sonu gezileri için ya da uzun süreli seyahatlerde ziyaret edilen her mekânı eviniz gibi hissetmenizi sağlar. Küçük Ev Hareketi destekçileri bu akımın; insanın içinde bulunduğu sistemin kısıtlamalarına karşı bir başkaldırı, bireysel bir özgürlük ilanı olduğunu ifade eder.

Tekerlekli mobil ev sahiplerinin geleneksel bir mahalle ile bağları yoktur. Bulundukları yerde olmak istemedikleri anda keşfetmenin ve özgürce seyahat etmenin tadını çıkarırlar. Mobil olabilme halinin insanda yarattığı tatmin duygusu, hareket özgürlüğü olan kişinin kişiselleştirilmiş küçük evlerde mutluluğu ve huzuru bulabileceğinin kanıtı gibidir.

 

Hane House’un Ürettiği Tiny House Modelleriyle Süslü Tiny House Dünyasına Hoş Geldiniz.

Tiny House ile Minimal Yaşam

Tiny House Hareketi’nin en bilinen öncülerinden olan Mimar Sarah Susanka, “Nicelik yerine niteliği düşünün. Konfor küçük mekânlarda ve güzel detaylarda saklıdır.” demektedir. Tiny House Trendi daha özgür bir yaşam arzusuyla birlikte sade bir hayat düşüncesinin benimsenmesi ile de minimalizm akımından ilham alır. Minimalizmin mimarlık ve tasarımdaki karşılığı, en az malzeme ile en yalın, en ekonomik ve en işlevsel sonuca gitmek olarak tanımlanır.

Küçük bir mekânın her santimetrekaresinin gerçekten gerekli olan eşyalar için kullanılması gerektiği durumlarda, içi tıka basa eşya dolu geleneksel ev modelinden uzaklaşılır. Bunun yerine daha küçük bir alanda, anlamlı olan yüksek kaliteli ve uzun ömürlü eşyalar bulundurmak, Tiny House sahiplerinin hayatlarına karmaşa katan dağınıklığı bir anlamda durdurur. Daha az dağınıklık ise dağınık bir alanı temizlemek için daha az zaman harcanması ve insan hayatının daha az bakım gereksinimini doğurur.

Minimal yaşamın en büyük zevklerinden birisi de yaşam alanınızı en konforlu düzeye çıkarmayı öğrenerek, onu gerçekten size ait bir yer haline getirmektir.

tiny house hareketi tekerlekli ev mobil ev tiny house hareketi

Her Alanın Profesyonelce Tasarlanması Minimalizmin Sırlarından Bir Tanesi.

Bir Tiny House almayı düşünüyor ama bir mobil ev almadan önce nelere dikkat etmeniz gerekir merak ediyorsanız Tiny House – Küçük Ev Satın Alma Rehberi yazımızı okumak isteyebilirsiniz.

Tiny House Hesaplı Bütçe Demek

Amerika’da 2007 ve 2008 arasında konut pazarındaki çöküşün ardından insanlar yüksek meblağlardaki mortgage taksitlerini ödeyemediklerinden evlerini kaybetmişlerdir. Büyük metrekarelere sahip evlerin bakım ve enerji giderleri katlanarak artmış, insanlar bu noktada sorgulamaya, araştırmaya, bilinçlenmeye başlamışlardır.

Daha tasarruflu ve sade yaşamanın yollarının aranması sonucunda minimalizm fikirleri benimsenmiş ve Tiny House Trendi ortaya çıkmaya başlamıştır. Zamanın değişen ihtiyaçlarına ayak uydurmaya çalışan bireyler Tiny yaşam çözümleri ile yaşamlarına anlam katarak, kazandıkları paraları kendilerine keyif verecek deneyimlere harcamaya başlamışlardır.

Mimar Ludwing Mies van der Rohe’un; “Less is more.” Yani “Az çoktur.” cümlesi Tiny House Hareketi tutkunlarının adeta yaşam felsefesinin temelini oluşturur. Daha fazla nitelik, daha az nicelik, daha fazla güzellik, daha az gösteriş merakı, daha fazla içsel zenginlik, daha az servet teşhirciliği.

Siz de Küçük Ev Hareketi tutkunlarına katılmak, sevdiklerinizle paha biçilmez deneyimler yaşamak istiyorsanız hemen bizimle 7/24 iletişime geçebilirsiniz. Tekerlekli mobil ev üreticisi https://www.hanehouse.com/ 60 yıllık ticari tecrübe, 300’ün üzerinde çalışan personeli, +10.000 m2 üretim tesisiyle tiny yaşam çözümleriyle yanınızda.