Bir Tiny House satın almaya mı karar verdiniz? Ya da düşünmeye başladınız. Tiny House hareketi; doğa ile iç içe, minimalist bir yaşam tarzı ve daha fazla sadelik isteyen herkes için çok çekici bir trend haline geldi. Tiny House felsefesi; doğa ile iç içe bir yaşam sunması, pratik depolama çözümlerine ve birden fazla işlev atanmış eşyalara sahip olması, gerektiğinde hareket edebilmesi ve normal bir eve göre çok daha ucuz olması açısından oldukça cazip gelmektedir.

Bir tekerlekli eve sahip olma yolculuğunuzda büyük resmi görmeniz açısından oldukça önemli olduğunu düşünerek paylaştığımız hususları Tiny House Satın Alma Rehberi yazımızda bulabilirsiniz.

tiny house tekerlekli ev mobil ev doga hane

Küçük Evlerde Büyük Yaşamlar Kurmak İsteyenlerin Sayısı Günden Güne Artıyor.

Tiny House Satın Alma Karar Süreci

En başta dikkate alınması gereken husus, yeni bir ev satın almanın stres seviyesidir. Bu süreci yaşayan insanların önemli bir bölümü, ev satın almanın hayatlarındaki en stresli alışverişlerden biri olduğunu dile getirir. Daha küçük yaşama geçiş söz konusu olduğunda bunun daha da stresli olabileceğini hayal edebilirsiniz. Herhangi bir evde olduğu gibi, küçük evlerin de kendine has sorunları vardır.

Tiny House satın almayı veya kendi küçük evinizi inşa etmeyi planlıyorsanız, derinlemesine düşünmeden, hayal kurmadan ve planlama yapmadan bir projeye koşmak, yapacağınız en maliyetli hatalardan biri olabilir. Kararınızı verirken lütfen acele etmeyin. Eğer doğru planlama yapmazsanız, yanlış gidebilecek o kadar çok şey var ki, bu sorunları düzeltmeniz için gereken süre ve maliyet biraz canınızı sıkabilir.

Her şeyden önce – Tiny House’da Yaşayabilir misiniz?

Dışarıda bolca vakit geçirebildiğiniz ilkbahar ve yaz aylarında, özellikle tatil beldelerinde bulunan mobil bir küçük ev sayesinde, unutulmaz, çok keyifli anlara imza atabilirsiniz. Eğer tam zamanlı olarak küçük bir evde yaşamak gibi güzel bir hayaliniz varsa sorulması gereken asıl soru şudur: “Yağmurlu bir günde veya kışın dışarıda oturmak makul bir seçenek olmadığında minik evinizi ne kadar seveceksiniz?” Böyle bir deneyim Tiny yaşamın en gerçekçi sınavıdır. Bunu öğrenmenin en basit yolu ise; bir Tiny House kiralamaktır. Bu koşullar altında rahatsanız, o zaman küçük ev yaşam tarzı için kesinlikle iyi bir adaysınızdır!

tiny house tekerlekli ev mobil ev ferah hane

Hane House’un Ürettiği Tiny House’larda Şömineli Tasarımların Olduğunu Biliyor muydunuz?

Tiny House’unuz Ne kadar Büyük Olmalı?

Eğer ailenizle ya da bir arkadaşınızla Tiny House da yaşama planınız varsa, tasarım sürecinde her iki kişinin de ihtiyaçları ve beklentileri göz önünde bulundurularak planlama yapmak da oldukça önemlidir.

Aileniz ile birlikte yaşayacaksanız; küçük çocuklar daha küçük bir yaşam duygusuna kolayca adapte olabilirken, belirli bir düzeyde mahremiyet bekleyen daha büyük çocuklarınızın bu konudaki düşüncesini almanız faydalı olacaktır.

Alan konusunda göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer husus, evinizi ne için kullanacağınızdır.

Tipik yaşamın yanı sıra, evinizden çalışmayı planlıyor musunuz? Öyleyse, ne tür bir çalışma alanına ihtiyacınız var? Bunlar, daha küçük bir eve taşınmanızı yeniden düşünmenizi sağlayacak sorular değil, alanı kullanmanın yaratıcı yollarını bulmanızı sağlayacak sorulardır.

hane tiny house

Tiny House’unuzun Ne Kadar Büyük Olmasını İstersiniz? Sorusuna Gelin Birlikte Cevap Bulalım.

Tiny House Küçük Evler Hakkında Araştırma Yapın

Tekerlekli evler hakkında aklınıza takılan sorular var ise, Google’dan Youtube’a pek çok kaynağı araştırabilirsiniz. Makaleler okuyun, örnek planları inceleyin ve aklınızdaki küçük evi oluşturmaya başlamadan önce alabileceğiniz tüm fikirlerden ve ilhamlardan esinlenin. Doğru bir planlama, daha az maliyet ve daha az hatayla başarıya ulaşmanızda yardımcı olacaktır.

Küçük evler ile ilgili tüm sorularınıza cevap bulabileceğiniz Tiny House Nedir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

hane tiny house ofis mobil ev hanehouse

Küçük Eviniz Ne Kadar Büyük Olmalı?

Tekerlekli Tiny House mu Yoksa Sabit Bir Küçük Ev mi?

Küçük evinizi sık sık taşımayı planlıyorsanız tekerlekli mobil ev tasarımları en iyisidir. Yeni yerler keşfetmeyi, gezmeyi seviyorsanız, tekerlekli mobil evler size özgürlük sağlar.

Sabit bir küçük ev daha fazla esneklik sunar. Tekerlekli mobil evlere nazaran daha büyük bir plan seçebilir ve bu plana çok kolay bir şekilde eklemeler yapabilirsiniz. Bununla birlikte, kalıcı bir temele sahip bir ev, muhtemelen izinler, denetimler gerektirecek ve tamamlanması daha pahalıya mal olacaktır.

Tiny House Fiyatları Bütçenize Uygun mu?

Tiny House satın almadan önce atmanız gereken belki de en bariz adım, mali durumunuzun iyi, düzenli bir gelirinizin olduğundan emin olmaktır. Bu, her büyük satın alım için geçerlidir.

Mevcut borçlarınızın ve aylık ödemelerinizin aylık gelirinizin % 60’ını geçmiyorsa ev sahipliğinin görünmeyen maliyetleri sizi üzmeyecek demektir.

Bu şekilde, hayallerinizdeki küçük evi, bütçenizi zorlamadan finanse edebilirsiniz. Tiny House Yatırımı Sizin için Uygun Bir Yatırım mı? merak ediyorsanız linke tıklamanızı öneririz.

Tiny House’u Deneyimleyin

Araştırmanızın bir parçası olarak, küçük bir ev kiralamayı ziyaret edin ya da en azından bir gece geçirin. Test sürüşü yapmadan yeni bir araba satın almazsınız değil mi? Beğendiğiniz ya da beğenmediğiniz noktalara dair bir fikir edinmenin aslında küçük bir evin içinde birkaç gün geçirmekten daha iyi bir yolu yoktur.

Bir veya iki gece için bir yer kiralamak (örneğin Airbnb aracılığıyla), güzel bir vakit geçirmenize ve evin her yönünü deneyimlemenize olanak tanır. Gününüz nasıl geçiyor? Neleri değiştirirdiniz? Küçük ev dekorasyonunuz nasıl olurdu? İhtiyaçlarınız için yeterli depolama alanı mevcut mu? Hayalinizdeki Tiny House’un iç tasarımını üreticinize daha net anlatabilmek adına bol bol fotoğraf çekmenizi de tavsiye ederiz.

Mutlaka Fotoğraf Çekin

Size ilham verebilecek veya Tiny House’unuzu geliştirebilecek her şeyi fotoğraflayın. Resimler ayrıca, duruma bağlı olarak fikirleri bir inşaatçıya, bir nalburdan bir mağaza çalışanına veya bir imalatçıya iletmenize yardımcı olabilir. Ek olarak, beğendiğiniz şeylerle ilgili görsel notlar tutmalısınız. Bir renk şeması, beğendiğiniz bir korkuluk, merdivenlerin inşa edilme şekli veya gördüğünüz bir küçük evin çatı katını arşivinize yükleyebilirsiniz. Fotoğraf çekmezseniz önemli detayları unutabilirsiniz.

tiny house tekerlekli ev mobil ev ferah hane

Hayalinizdeki Tasarımları Üreticinize Doğru Aktarabilmek İçin Fotoğraf Çekmeyi Unutmayın.

Yaşınız ve Fiziksel Sağlık Durumunuz

Yaşınıza ve fiziksel durumunuza uygun bir plan seçmek gerçekten önemlidir. Yaşlanıyorsanız veya fiziksel kısıtlamalarınız varsa, bir merdiveni tırmanmakta veya küçük bir alanda hareket etmekte zorlanacaksanız, çatı katı yatak odası alanı içeren bir plan istemezsiniz.

Çatı katına çıkan merdivenli planlar, tırmanmanın sizin için kolay olduğunu hissetmeniz koşuluyla bir alternatif olabilir. Ek olarak, çatı katı uyku alanları genellikle alçak tavan alanına sahiptir ve sağlığınız iyi durumda değilse sizin için rahat bir istirahat alanı olmayabilir. Bu durumlarda, ana katta uyku alanı olan bir plan çok iyi bir seçenek ve tekerlekli ev modelleri ararken bakmanız gereken bir unsur olacaktır.

Olmazsa Olmaz Dediğiniz veya Hiç İstemediğiniz Özellikler Var mı?

Herkesin evinde mutlaka bulunmasını istediği belirli eşyalar vardır. Bir set üstü ocak, belirli bir yıkama / kurutma ünitesi, bir mobilya parçası veya ihtiyaçlarına uygun küçük bir çalışma alanı olabilir. Evinize koymak istediğiniz eşya yaşam alanınızı nasıl etkileyecek? Tasarım üzerinde çok fazla değişiklik yapmadan evinize uyum sağlayabilir mi? Belirli istekleriniz veya ihtiyaçlarınız varsa, bunların düşündüğünüz tasarıma uyup uymayacağını veya nasıl uyacağını doğruladığınızdan emin olun.

Ayrıca küçük evinizin güvenliğini sağlama konusunda gerekli tedbirleri almak isteyebilirsiniz. Tam da bu noktada tiny house güvenliği hakkında aradığınız her şeye cevap bulabileceğiniz https://www.hanehouse.com/tekerlekli-ev-guvenligini-nasil-saglarsiniz/  yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Tiny House Satın Almak mı Yoksa Kendiniz Yapmak mı İstiyorsunuz?

Küçük bir ev yapmak, küçük bir proje değildir ve tipik bir ev inşa etmek için gerekli hemen hemen tüm gereksinimleri içerir. Çerçeve, marangozluk, ağaç işleri, elektrik, sıhhi tesisat, çatı kaplama, boyama ve daha fazlası için hem zaman hem de bütçe ayırmanız gerekir. Örneğin mobil kullanım için inşa edilmiş bir evin sert rüzgârlar ve ağır stresler altında dayanması ve hepsinden önemlisi, içinde yaşamak için güvenli olması gerekir.

Yeniden satış değeri, kendi küçük evinizi inşa ederken de bir faktördür. Doğru ve profesyonel bir iş yapmazsanız, evinizi satabileceğiniz fiyat, eve yatırdığınız miktardan çok daha az olabilir.

Kendi Tiny House’unuzu inşa etmek gerçekten çok emek gerektirir. Tekerlekli mobil evi kendi başınıza yapabileceğiniz konusunda şüpheleriniz varsa, hazır bir Tiny House satın almak iyi bir seçenek olabilir. Biraz daha pahalıya mal olabilir, ancak eksiksiz ve kullanıma hazır bir eve sahip olursunuz. Ayrıca, evinizin güvenli ve mevzuata uygun bir şekilde inşa edildiğini ve bir garanti ile desteklendiğini bilmenin rahatlığını yaşarsınız.

Tiny House Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Tiny House satın alırken yalıtım türüne kesinlikle dikkat edilmelidir. Kışlık su tesisatı, sıcak su, tuvalet, buzdolabı, havalandırma hakkında bilgi alınmalıdır. Römork kasasının kaliteli işçilik ve malzeme ile yapıldığından emin olunmalıdır. Tiny House yükseklik ve ağırlığının mevcut yasa ve yönetmeliklere uygun olup olmadığına dikkat edilmelidir. Üretici firmaya Tiny House’un hangi garantilere sahip olduğu detaylı bir şekilde sorulmalıdır.

Gelin bu konuları biraz daha detaylandıralım:

Küçük Evinizde Hangi Garantiler Var?

Bu konu genellikle göz ardı edilir ancak sözleşmede belirtilmesi önemlidir. Küçük eviniz için garanti kapsamında neler olacak? Herhangi bir cihaz bozulursa üretici ile kim iletişime geçecek? Tiny House’unuz kaç yıllık garanti kapsamında? Onarımlarla ilgili zaman çerçevesi de yazılı olmalıdır. Bir onarım için üç ay beklememeli, her iki taraf için de makul bir süreç olmalıdır.

Sadeleşmeye Başlayın

Tam zamanlı olarak küçük bir evde yaşamaya geçiş yapıyorsanız, eşyalarınızı küçültmeye başlamak isteyeceksiniz. Mevcut evinizde bulunan tüm eşyaları saklamak için depo kiralayabilirsiniz. Tiny yaşama geçiş konusunda kararlı iseniz, minik bir servet ödeyebileceğiniz depo kiralama fikrini son seçenek olarak değerlendirmenizi öneririz.

Sadeleşme, bir gecede başarıya ulaşan bir süreç değildir. Özen isteyen, zaman alıcı bir süreç olduğu için biraz zor olacağını düşünmenizde ve hazırlıklı olmanızda fayda var.

tiny_house_doga_mobil_ev_kopek_tekerlekli_ev

Küçük Evinizde Küçük Dostunuza da Bir Yer Açmalısınız.

Tiny House İçin Teknik Detaylar – Sistem Kararları

Bu bölümde, küçük evinizi satın almadan önce vermeniz gereken bazı teknik ön kararları açıklayacağız. Örneğin:

Eviniz ne kadar büyük olmalı?

Bu küçük ev nasıl ısıtılıyor? Elektrik kullanırsa, şehir hattından yararlanmanız ya da jeneratör çözümleri bulmanız gerekir. Isınmak için odun vb. kullanıyorsa, nerede depolayacaksınız?

Tekerlekli eviniz için en iyi yalıtım türü nedir?

Evinizin daha yaşanabilir olmasını sağlamak için neler yapabilirsiniz?

Ayrıca kışlık su tesisatı, sıcak su, tuvalet, buzdolabı, havalandırma vb. hakkında mutlaka sorularınız olacaktır. Bu ve benzer soruları bir Tiny House satın almadan önce üreticinize mutlaka sormalısınız.

Tiny House’unuzu Nerede Konumlandıracaksınız?

Küçük bir ev satın almaya veya inşa etmeye karar verdiğinizde, küçük evinizin modeline uygun bir yer seçmeniz gerekecek. Peki, küçük ev yaşamı için en iyi yer neresi?

Özellikle eğer tekerlekli evler yerine sabit bir küçük ev satın almayı planlıyorsanız; seçeceğiniz arazi üzerinde yapım izni verilip verilmeyeceğini öğrenmenin yanı sıra, doğal faktörlerin kısıtlamalarını anladığınızdan emin olun. Mesela yakınına inşa edemeyeceğiniz sulak alanlar var mı? Bölgede mevsimsel yağış oranı yüksek mi? Sel vb. riskler var mı? Evinizi nereye yerleştireceğinizle ilgili olarak güneşin yayı nereden geçecek ve bundan yararlanmak için pencerelerinizin nerede olmasını (veya olmamasını) istiyorsunuz?

Hane House Tekerlekli Mobil Ev Tiny House Modelleri

Hane House Tekerlekli Mobil Ev Modelleri ile Dilediğiniz Yerde Tatil Yapma Özgürlüğünüz Vardır.

Römork Hakkında Bilgi Edinin

Tekerlekli Tiny House planlıyorsanız, bir römorkta neye bakmanız gerektiği konusunda bazı temel bilgiler edinin. Römorkunuzun kasası, tüm zamanınızın ve paranızın üzerine oturacağı temeldir. Güvenli olduğundan, kaliteli işçilikle ve malzeme ile yapıldığından emin olursanız, uzun vadede size on katına mal olmayacağından da emin olursunuz.

Tiny House Su ve Elektrik Tesisatı Planlaması

Tiny House satın almak demek, farklı elektrik, yakıt, yalıtım vb. hakkında bilgi edinmeyi atlayacağınız anlamına gelmez. Küçük ev modelleri incelemesi esnasında verilen her karar, küçük ev yaşam tarzınız üzerinde bir etkiye sahip olacaktır.

Bu konu, sabit küçük evlere nazaran tekerlekli mobil evler için daha öncelikli olsa da, evinizi nasıl inşa ettiğiniz, su ve elektrik tesisatında kullanılan demirbaşlar, cihazlar, kullanım amacınız ve küçük evinizi kullanmayı / park etmeyi planladığınız yerler açısından kritik öneme sahiptir.

Tekerlekli mobil evinizi her zaman su ve elektrik bağlantılarının mevcut olacağı bir yere park edeceğinizden % 100 eminseniz, o zaman karavana benzer bağımsız bir ünite inşa etmenin bir yolu olacaktır. Bununla birlikte, arsa satın alma ve evinizi daha sonra kalıcı bir yere kurma olasılığınız olduğunu düşünüyorsanız, küçük evinizi, kalıcı su kaynaklarından, şehir şebekesinden faydalanabileceğiniz bir alana kurmanız gerekmektedir.

Örneğin, su temini için, sığ bir kuyuya, su tankına veya başka bir su kaynağına bağlamanız gerekirse, tasarımınız küçük bir basınçlı tank ve ilgili ekipmanın kurulması için gerekli alana izin vermelidir. Elektrik sisteminiz alçak gerilim armatürlerinden yararlanmalı ve gerekirse şebekeye veya kendi güneş / rüzgâr enerjisi sisteminize bağlanabilecek şekilde kablolanmalıdır.

Ne Tür Bir Yalıtıma Sahiptir?

Nerede yaşadığınıza bağlı olarak yalıtım önemli olabilir. Tiny House’unuzu özellikle Sapanca, İstanbul, Çanakkale gibi Marmara bölgesi civarında konumlandırmayı düşünüyorsanız, duvar boşluğunun inç karesi başına en verimli yalıtımı seçmeniz çok önemlidir. Soğuk bir yerde yaşıyorsanız, evdeki yalıtımın bölgeniz için yeterince iyi olduğundan emin olun.

Tiny House Ağırlığı Ne Kadar Olmalı?

Tiny House’unuzun, römorkun kaldırabileceği maksimum ağırlıktan daha hafif olması önemlidir. Tiny house ağırlık olarak max sınırı Türkiye’de 3,5 tondur. Maksimum ağırlığa yakınsa, tüm eşyalarınızı tekerlekli mobil evinize taşıyamayabilirsiniz.

Daha büyük mobil evler, daha büyük römorklar gerektirir. Ağır hizmet tipi römorklar ucuz değildir. Mobil mi yoksa kalıcı temel mi olacağına karar verirken bu maliyet dikkate alınmalıdır. Bu ek maliyet, küçük ev modellerini seçerken karar verme sürecinizin bir parçası olmalıdır.

Tekerlekli evinizi başka bir lokasyona çekebilmeniz için toplam ağırlığı da bilmeniz gerekir. Birlikte seyahat edebileceğiniz küçük bir ev arıyorsanız, hafif küçük bir ev satın alın. Küçük evim ağırlık ölçeğinin üst ucunda ama bu benim için sorun değil, çünkü onu fazla hareket ettirmeyi düşünmüyorum derseniz bu maddeyi es geçebilirsiniz.

Beğendiğiniz Tekerlekli Küçük Ev Modelinin Toplam Yüksekliği Nedir?

Eğer Tiny House’unuzu herhangi bir üst geçidin altında bırakmak istemiyorsanız, evinizin yerden yüksekliğinin 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 65. Maddesine uygun yükseklikte olması gerekmektedir.

Tiny House Satın Almaya Hazırsınız

Özetlemek gerekirse; Tiny House’unuza kavuştuğunuz ilk günden itibaren, minimalist, doğayla iç içe, daha sade bir yaşam sürmeye karar verdiğinizde en doğru kararı verebilmeniz için küçük bir evin ihtiyaç duyduğu tüm ana sistemlerin üzerinden geçmeniz gerekmektedir:

Isıtma, Sıhhi Tesisat, Sıcak Su, Tuvalet, Elektrik, Soğutma, Havalandırma, Çerçeveleme ve Mantolama seçenekleri, Alt Zeminler ve Döşeme, Çatı Kaplama, Yalıtım, Mutfak, İç Cephe Kaplama, Teknoloji

Bu soruların, satın almayı düşündüğünüz tiny house tekerlekli evler hakkında doğru bilgileri bulmanızı sağlamasını umuyoruz. Tiny House satın alma rehberimizle sizi konu hakkında aydınlatabildiğimizi düşünüyoruz. Kendi sorularınızı da sorun ve herhangi bir incelemeye gitmeden önce küçük bir evde ne aradığınızı bulun. Tiny yaşam ile ilgili tüm sorularınız için iletişim numaralarımızı arayabilir, whatsapp destek hattımızdan 7/24 bize ulaşabilirsiniz.