Ne yazık ki, başkalarının evlerimiz de dahil olmak üzere eşyalarımızı çalmamasına güvenemeyeceğimiz bir dünyada yaşıyoruz. Peki hırsızların evinizi ve eşyalarınızı çalmalarını mümkün olduğunca zorlaştırmak için hangi tedbirleri almalısınız? Ya da başarılı olmaları durumunda Tiny House’unuzu kurtarmayı mümkün olduğunca kolaylaştırmak için atabileceğiniz adımlar nelerdir? Tiny House’unuzun güvenliğini sağlamak,  Tekerlekli evinizi ve içerisindeki eşyaları korumak için alabileceğiniz pek çok önlem mevcuttur.

tiny house güvenli mi tekerlekli ev güvenliği

Hane House, Tekerlekli Ev Tiny House’unuz İçin Güvenlik Çözümleri Sunar.

Tiny House Güvenli mi?

Öncelikle bir hırsızın bütün bir evi çalmaya oldukça kararlı olması gerekir. Tiny House oldukça görünür bir parçadır ve çoğu özel yapımdır, bu da onu kolayca tanınabilir bir haline getirir. Bir hırsızın geceleyin çıkıp internette satabileceği türden bir şey de değildir.

Ayrıca her tekerlekli evin bir plakaya sahip olması gerekir. Bununla birlikte, böyle bir olayın nadir de olsa gerçekleşebileceğini düşünerek, Tiny House‘unuzun güvenliğini sağlamak isteyebilirsiniz. Tekerlekli evinizin emniyetini almanın ve hırsızların içeri girmesini veya değerli eşyalarınızı çalmasını engellemenin veya en azından caydırmanın yollarına gelin birlikte bakalım.

Tekerlekli Ev Tiny House Güvenliği

Tekerlekli evinizin güvenliğini sağlamak için en iyi yol, birden fazla güvenlik tedbirine sahip olmaktır. Hırsızların evinize girmemesini veya tamamen çalınmamasını sağlamak için mümkün olan her şeyi yapamayabilirsiniz. Ancak suç faaliyetlerini caydırmak için alabileceğiniz birçok tedbir de vardır. Çoğu hırsızlık fırsat suçlarıdır: Bir hırsızın evinize sessizce yaklaşmasını zorlaştırır ve zaman alıcı hale getirirseniz, Tiny House’unuzu çalma, içeri girme olasılığı elbette daha da düşecektir.

Peki küçük evinizin çalınmaması için ne yapabilirsiniz? Hırsızları mobil evinizden uzak tutmak için hangi güvenlik önlemlerini uygulayabilirsiniz? Tekerlekli evinizin asla çalınmayacağını kesin olarak söyleyemezsiniz. Ancak bu basit önlemlerden bazılarını uygulayarak riski minimuma indirebilirsiniz.

Bize sorulan en yaygın sorulardan biri, “Tekerlekli evinizi nasıl güvende tutarsınız?“. Amacımız hırsızlık olasılığını caydıran ve azaltan önlemler almaktır. Tiny House’unuzun güvenliğini sağlamak için yapabileceğiniz pek çok şey var ve bunların yüksek maliyetli olması gerekmiyor. Unutmadan, Tiny house nedir sorunuza yazımızda detaylı bir anlatımla cevap vermeye çalıştık.

Tiny House Güvenliği

Tiny House’unuzun Güvenliğini Alın ve Harika Tatilinizi Huzur İçinde Yapın.

1. Bir Askı Kilidi Kullanın

Tekerlekli evinizi hırsızlıktan korumak için yapabileceğiniz en basit önlemlerden biri, kendinize römorkun çekici bir araca takılmasını engelleyen bağlantı kilidi almaktır. Bu düşük teknolojili cihaz, hırsızların evinizi bir araca bağlamasını ve onunla birlikte hareket etmesini engelleyecektir. Aynı zamanda gözle görülür bir caydırıcı görevi görür.

Seçtiğiniz kilidin römorkunuza iyi uyduğundan emin olmak için biraz araştırma yapın çünkü kilit ne kadar iyi oturursa, kilidin kırılması o kadar zor olacaktır. Başka bir fikir, mobil evinizi bir ağaca veya kalıcı bir yapıya zincirlemek olabilir.

Bir askı kilidi, kolay ve hızlı bir hırsızlık önleyicidir. Kesilebilir, ancak biraz zaman harcamadan ve biraz gürültü çıkarmadan olmaz. Bu kilit, en azından potansiyel bir mobil ev hırsızını yavaşlatır ve almanız gereken güvenlik tedbirleri açısından iyi bir başlangıçtır.

2. Kapı ve Pencere Kilitlerini İhmal Etmeyin

Aslında bu konuda almanız gereken ilk tedbir Tekerlekli Mobil Ev’inizi satın almadan önce güvenli, dayanıklı, kaliteli kapı ve pencere sistemlerine sahip olup olmadığını kontrol etmek olmalıdır. Kapınızı iyi bir kapı kilidiyle güvenceye almak, Tiny House güvenliği için çok önemlidir. İnternette küçük bir araştırma yaparsanız, sürgülü, darbeye dayanıklı kilit sistemleri bulabilirsiniz. Tabi acil bir durumda evden çıkmanızı engelleyecek bir sistem takmadığınızdan emin olun. Konu ile ilgili olarak; https://www.hanehouse.com/tiny-house-kucuk-ev-satin-alma-rehberi/ yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

3. Tekerlek Kilitlerini Kullanın veya Tekerlekleri Çıkarın

Tekerlek kilitleri, düşük teknolojili ve düşük maliyetli bir çözümdür. Tekerleklerinizden en az birini bir tekerlek kilidi ile kilitleyebilirsiniz. Uzun süre aynı yere park etmeyi planlıyorsanız, tekerlekleri çıkarabilir ve tekerlekli evinizi blokların ya da krikoların üzerine koyabilirsiniz, ancak bu durum yalnızca kalıcı park durumları içindir. Yasak yerlere park edilmiş otomobiller için de aynı cihazlar kullanılır. Ayrıca bijon somunları için kilitler de satın alabilirsiniz. Bu tedbirler, mobil evinizin taşınmasını oldukça zor bir görev haline getirecektir.

Açıkçası bu yaklaşım, tekerlekli evi ile sıkça seyahat eden hiç kimse için ideal değildir, ancak bir süre orada kalacak olan herkes için ucuz ve kolay bir seçenektir.

Kanalizasyon Sistemine Bağlantı:

Bağlama kayışları ile sabitleme gibi bir tedbir alırsanız, elbette bir kanalizasyon bağını çıkarmak imkânsız değildir. Ancak çözümü uzun zaman alır, alet ve bilgi gerektirir, bu da birisinin evinizi çalmasının daha uzun süreceği anlamına gelir. Tamam, tekerlekli evler sürekli olarak sabit bir yerde kalmaz. Fakat belirli bir süre bulunduğunuz konumdan ayrılmayacaksanız, bu harika bir seçenektir.

4. GPS İzleyici Kullanın ve Onu Gizleyin

Pek çok akıllı telefonda olan bir telefon bulma uygulaması kurmuş olabilirsiniz, böylece telefonunuzu kaybetmeniz durumunda uzaktan yerini tespit edebilirsiniz. Tekerlekli evler için de benzer bir şey vardır. Küçük evinizde bir GPS izleme cihazını, hırsızın onu bulamayacağı ve devre dışı bırakamayacağı bir yere saklamanız yeterlidir. Böylece birisi onu çalarsa onu izleyebilir ve tekrar geri alabilirsiniz.

Evinizde bir takip cihazınız varsa, evi kurtarırken her zaman emniyet ekipleri ile koordineli çalışmalısınız. Suçluların güvenlik önlemlerinizi aşması durumunda, Tekerlekli Mobil Ev’inizde gizli bir GPS cihazına sahip olmanız, sizi doğrudan ona götürecektir.

5. Tekerlekli Evinizin Bulunduğu Arazinizi Koruyun

Mümkünse, tekerlekli evinizin bulunduğu mülke erişimi sınırlayın. Bir hırsızın aşması gereken herhangi bir ekstra engel, mobil evinizi onlar için çok daha rahatsız hale getirecektir. Yabancıların evinize ulaşmak için açmaları gereken bir kapı varsa, bu riski artırır ve birilerinin etrafta dolaşmasını engellemek için yeterli olabilir.

Küçük evinizin bahçesini hazırlarken, evinizin etrafına bazı büyük taşlar veya yapılar yerleştirin, böylece herhangi bir hırsız yolu temizlemek için çok zaman harcayacaktır. Ya da bir araç gibi büyük ve ağır bir şeyi, aksamın hemen önüne yerleştirin, böylece başka hiçbir araç oraya girip bağlanamaz.

6. Güvenlik Kamera Sistemleri Kurun

Güvenlik kameraları hırsızlık için oldukça etkili bir caydırıcıdır. Ayrıca bu sistemlerin fiyatları günden güne daha cazip hale gelmektedir.

Tekerlekli evinizin etrafında gözle görünür güvenlik kameralarının olması, hırsızlığı önlemenin en iyi yoludur. Videoyu yerel bir sabit sürücüde veya bulut tabanlı bir sunucuda depolayan bir sistem seçebilirsiniz. Yerel bir depolama sistemiyle genellikle daha iyi kalite elde edersiniz, ancak buluta yükleyebilmek, istediğiniz zaman ona erişebileceğiniz anlamına gelir.

Park yerinizin çevresine güvenlik ışıkları ve kameralar yerleştirebilirsiniz. Ayrıca “Kameraya gülümseyin” yazan tabelaları asabilir ve kapınıza alarm sistemleri kurabilirsiniz. Kurmanız gereken ev güvenlik sistemlerinin miktarı, park yerinize ve kişisel tercihinize bağlıdır.

Tiny House Güvenliği

Tiny House Güvenliği İçin En Etkili Yöntemlerden Birisi Güvenlik Kameralarıdır.

Küçük ev güvenliğinizi desteklemek için bir güvenlik kamerası kurmayı tercih ederseniz, hırsızların her zaman izlendiklerinin farkında olmaları için bir işaret koyduğunuzdan emin olun.

Pek çok güvenlik kamerası, görüntüleri doğrudan akıllı telefonunuza veya dizüstü bilgisayarınıza gönderir, böylece nerede olursanız olun evinize göz kulak olabilirsiniz. Bu tür bir korumanın pahalı olacağını düşünebilirsiniz, ancak bu cihazlar bugünlerde oldukça ucuzdur.

Alternatif olarak, yalnızca caydırıcı olması için Tiny House’unuzun yakınına sahte güvenlik kameraları, işaretler ve hatta hareketle etkinleşen projektörler yerleştirebilirsiniz.

Güvenlik Kamerası Çözümleri

İki farklı güvenlik kamerası stili vardır; videolarını yerel olarak bir dijital video kaydediciye (DVR) depolayanlar ve videolarını “buluta” yükleyenler (yani uzak DVR).

Videolarını yerel olarak depolayan kameraların, daha yüksek kaliteli video özelliği ve çalışması için internet bağlantısına gerek olmaması gibi çeşitli avantajları vardır. Bu özellik internet ağına erişiminizin problemli olduğu bir yerde sizin için cazip görünebilir. Bununla birlikte, bir hırsızlık durumunda, DVR’nin fiziksel varlığı, yakaladığı herhangi bir kanıtın diğer tüm eşyalarınızla birlikte çalınabileceği anlamına gelir.

İnternete bağlı kameralar internet bağlantısı gerektirir. Bu, video kayıtlarının çalınamayacakları veya imha edilemeyecekleri yerde saklanmalarına olanak tanır. Dış dünya ile bağlantıları, evinizin interneti aracılığıyla veya herhangi bir hücresel ağ aracılığıyla olabilir. Hücresel ağı kullanan kameraların çok daha pahalı olduğunu ve her kamera için ayrı bir veri planına sahip olmanız gerektiğini unutmayın.

7. Akıllı Ev Güvenlik Sistemi

Bir güvenlik kamerası yeterli değilse, eviniz sabit güç aldığı sürece küçük evinizde tam entegre bir güvenlik sistemine sahip olabilirsiniz. Akıllı ev teknolojisi, tekerlekli ev güvenliğinizi takip etmeyi oldukça kolay hale getiren bir sisteme sahiptir.

Hem hareket dedektörlerini hem de ses sensörlerini içeren bu cihazlar, şüpheli etkinlik tespit ettiklerinde size telefonunuz üzerinden mesajlar gönderir. Pencereler veya kapılar açıldığında bildirim alma, hareket ışığı etkinleştirme, evinize girenlerin yüz tanıma ve Amazon Alexa ile ses kontrolü gibi hangi özellikleri kullanacağınızı seçmenize olanak tanır.

Akıllı teknolojiyi kullanmanın tek olumsuz yanı, çalışmak için sürekli güç ve internet bağlantısı gerektirmeleridir. Mobil evinizin yakınında WiFi yoksa, bu sizin için uygun bir seçenek olmayabilir.

Bir Alarm Sistemi Kurun

Belki de en garanti çözüm, herhangi biri tekerlekli evinize girerse sizi veya polisi arayan, akıllı alarm sistemi kurmaktır. Bütçenize uygun iyi bir karavan alarm sistemi alabilirsiniz.

8. Hareket Sensörü veya Uzaktan Kumandalı Işıklar

Hareket sensörü ışıkları, hareket algıladığında sadece hırsızlık caydırıcı olmakla kalmazlar, aynı zamanda eve gelirken ve karanlıkta anahtarlar ararken sizin güvenliğinizi de artırabilirler. Ampul içinde sensör içeren modelleri, doğrudan herhangi bir ışık soketine vidalanabilir. Bu da onları çalıştırmak için herhangi bir kablolama yapmanıza gerek kalmayacağı anlamına gelir. Güneş enerjisiyle çalışan modelleri, mobil evinizin bir güç sistemine bağlı olmadığı zamanlar için harika bir çözüm olabilir.

Uzaktan kumandalı ışıklar sadece hareket algıladıklarında aktif hale gelmezler. Elektronik cihazınız aracılığıyla onları uzaktan etkinleştirmeye karar verdiğinizde çalışması açısından biraz “daha akıllıdır”. Uzaktan kumandalı akıllı ışıklar, kablosuz ağa bağlı küçük evinizden uzakta olduğunuzda, telefonunuzdaki bir uygulama aracılığıyla evinizdeki bir ışığı açmanıza olanak tanır. Mevcut akıllı ev güvenlik sisteminize dahil ederek tekerlekli evinizdeki ışıkları uzaktan kontrol edebilirsiniz.

9. Zaman Ayarlı Lamba

Bu ışıklar, evde olmadığınız ancak orada birinin olduğu izlenimini vermek istediğiniz zamanlar için harikadır.

En basit ve en ucuz seçenek, bir duvar prizine takılabilen veya ışık anahtarı plakasına entegre edilebilen bir ışık zamanlayıcıdır. Bir lambayı veya elektrik prizini her gün belirli bir zamanda veya zaman aralığında açıp kapatır. Mekanik olanlar sizi küçük bir alanda rahatsız edecek tıklama sesi çıkarır, bu nedenle elektronik bir ışık zamanlayıcı öneririz.

Evdeymiş Gibi Davranın

Alternatif olarak; konukları evde olmadığınız zamanlarda evde olduğunuza ikna etmek için bir aydınlatma, radyo veya TV sistemi kurmak için bir zamanlayıcı kullanabilirsiniz. Hırsızlar akşamları ışıkların açık olduğunu görebilir veya gündüz TV’nin açık olduğunu duyarsa, birinin içeride olduğuna ikna olabilirler. 

10. Tekerlekli Evinizin Güvenliği İçin Bonus İpuçları

Gerçek ya da Sahte Bir Kahramanınız Olsun

Potansiyel davetsiz misafirleri caydırmak için bir “köpeğe dikkat et” işareti koyarak, bir elektronik havlayan köpek alarmı alabilirsiniz. Sadece tekerlekli evinizin güvenliği için evcil hayvan satın almayı savunmak istemeyiz. O yüzden sahte bir köpek tavsiyesinde bulunuyoruz. Ancak zaten onların arkadaşlıklarına alışkın bir hayvan sever iseniz, o küçük dostların sizi ve sevdiklerinizi korumak için neler yapabileceğini biliyorsunuzdur. Tiny House Hareketine onların da katılmaya hakkı var değil mi? :)

tiny_house_doga_mobil_ev_kopek_tekerlekli_ev

Küçük Evinizde Küçük Dostunuza da Bir Yer Açmalısınız.

Komşularınızı Uyarın

Komşularınıza nerede olacağınızı söyleyin. Siz uzaktayken Tiny House Karavanınızın etrafında gizlenen birini görürlerse, sizi uyarabilir veya polisi arayabilirler.

Ve tüm bunlara ek olarak; işinizi kesinlikle şansa bırakmayan bir yapınız var ise:

Bir sigortaya sahip olun.

Bu yaklaşımlardan sadece bir veya ikisi potansiyel hırsızları caydırmak için yeterli olsa dahi, tekerlekli evinizi en üst düzeyde korumak için birçoğunu kullanabilirsiniz. Umarız, aldığınız önlemlerin hiçbiri gerekli olmayacaktır, ancak güvende olmak üzülmekten daha iyidir. Mobil eviniz çalınırsa neler kaybedebileceğiniz düşünüldüğünde, alacağınız tedbirler için harcadığınız yatırım buna değecektir.

Tiny house güvenliği, tekerlekli ev güvenliği sorularınıza oldukça detaylı çözümler sunduğumuzu düşünüyoruz. Tekerlekli mobil ev üreticisi https://www.hanehouse.com/ 60 yıllık ticari tecrübe, 300’ün üzerinde çalışan personeli, +10.000 m2 üretim tesisiyle tiny yaşam çözümleriyle yanınızda olmaya devam edecek.