Son yıllarda mimari alanda popülaritesi adeta patlayan Tiny House çözümleri, özellikle minimalist yaşamı hayat felsefesi olarak benimseyen insanların dikkatlerini cezbetmekte. Küçük ev modeli aslında ilk sabit yerleşimlerde görülmüş bir yaşam şekli olarak karşımıza çıkar. Ancak çağlar boyunca değişen alışkanlıklar, gelenekler, beğeniler ve hatta baskılar sonucunda insanların yaşadığı evlerin metrekareleri büyümüş, tüketim kültürü artmış ve insanlar ihtiyaçlarından fazlasına sahip olmanın zenginlik (!) olduğu fikrini benimsemişlerdir.

Son yıllarda ise Tiny House’lara olan talep artmış, insanlar üzerlerindeki ağır yükü atmak, tüketim alışkanlıklarından kurtulmak için minimalizm fikrine sarılmışlardır. Ancak alışılmışın aksine küçük bir evde nasıl konforlu yaşanır? İşte bir Tiny House yapıya konfor sağlayan minimalist ipuçları.

tiny house tekerlekli ev mobil ev minimalist minimalizm

Bir Tiny House Sahibi İseniz Minimalist Yaşamın Gerekliliklerini de Bilmelisiniz.

Minimalizm Nedir?

Öncelikle minimalizm felsefesinin ne olduğunu şu ünlü cümle ile anlamaya çalışalım. Az çoktur ama sadeleşmek bir anlamda çoğalmaktır. Minimalizm sadece ihtiyaç duyduğunuz şeylerle yaşamaktır. Gardırobunuzdaki giymediğiniz kıyafetlerden kurtulmak, alışveriş yaparken şirin tasarımına aldanıp satın aldığınız ama hiç kullanmadığınız mutfak eşyalarını satmak, evinizde sadece yer işgal eden yalnızca tozlarını alırken dokunduğunuz bibloları hediye etmektir mesela. Mimaride ise en az malzeme ile en yalın, en ekonomik ve en işlevsel sonuca gitmektir.

Şimdi Tiny House Hareketinin sunduğu minimalist yaşam tarzı ile küçük evinizde konforu nasıl yakalarsınız ona bakalım. Unutmayın konfor, küçük mekânlarda ve güzel detaylardan doğar.

Yaşam Tarzınızı Belirleyin

Hayattaki birçok şey gibi minimalizm de herkes için farklı olacaktır. Hayatınıza bakarak başlayın. Eviniz, işiniz, çocuklarınız, hedefleriniz ve yaşam tarzınız aldığınız kararlarınızı önemli ölçüde etkileyecektir. Sizin için en kullanışlı giysiler, en sevdiğiniz renkler, olmazsa olmaz ve sürekli yaptığınız boş zaman aktiviteleri hangileri? Yaşam tarzınızı yansıtmayan ve yararlı olmayan her şeyi bırakın ve sadeliğin özgürlüğünü hissedin.

Tiny House Yeni Bir Yaşam Stili Sunar. Minimalist Yaşam.

Tiny House Nedir? https://www.hanehouse.com/tiny-house-nedir/ yazımızda Tiny House ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi anlattık. İlginizi çekeceğinizi umuyoruz.

Nicelikten Çok Niteliğe Değer Verin

Dikkatli baktığınız zaman neden sahip olduğunuzu tam olarak anlayamadığınız, sadece şirin görünümlerine aldanıp satın aldığınız ama hiç kullanmadığınız birçok ev eşyanız olduğunu göreceksiniz. Hayatınızı iyileştirmek veya size neşe getirmek için düzenli olarak kullandığınız, işlevsel, eğlenceli ve üretim kalitesi yüksek eşyalarınıza odaklanın. Örneğin evinizdeki plastik ürünler yerine yerel malzemelerden üretilmiş el yapımı ürünleri tercih edebilirsiniz.

Tarzınızı Yansıtan Temel Bir Giysi Modeli Belirleyin

Minimalist yaşamda giysi kısmına gelindiğinde akla ilk gelen kişi genelde Steve Jobs olur. Giysilerinde tercih ettiği sade stil seneler içinde değişen onlarca şeye rağmen hiç değişmedi. Evet O haklıydı! Neredeyse her gün giydiğiniz birkaç temel giysiye sahip olmak hayatınızı basitleştirir, zamanınızı ve enerjinizi daha gerekli için kullanmanıza fırsat verir ve alışverişinizi kolaylaştırır.

Minimalist Alışverişi Benimseyin

İnsanlar özellikle çevrimiçi alışverişin kolaylığı sayesinde, her hafta birçok ürün satın almaya iyiden iyiye alışmış durumda. Artık bilinçli satın alma alışkanlığı edinin. Eviniz için dekoratif ürünler almaktan vazgeçin dikkatli baktığınızda zaten fazlaca olduklarını göreceksiniz. Yeni bir ürün satın alırken her zaman fiyat performans, uzun süreli kullanım ve kalite önceliğiniz olsun. Ve alışveriş esnasında aklınızdan çıkarmayın; yeni bir şey geliyorsa eskisi gitmeli.

Anıları Düşünün Eşyaları Değil

Anısı olan şeylerden ayrılmak hiç de kolay olmasa da minimalist ipuçlarını arıyorsanız duygusal eşyalarınızdan kurtulmanızın zamanı gelmiş demektir. Anısı olan eşyalarınızın hatıralarını kalbinizde saklayıp fotoğraflarını çekebilirsiniz. Bunların yerine özenle seçilmiş, işlevsel, sevdiğiniz, Küçük Ev modelinize sığdırabileceğiniz eşyalarınızla çok daha hafif hissedeceksiniz.

Dağınıklığınızı Frenleyin

Artık seyahat özgürlüğü olan ve sınırlı bir alana sahip şirin bir Tiny House kullanıyorsanız, kullandığınız eşyayı hemen ait olduğu yere bırakma alışkanlığını geliştirmelisiniz. Günlük ev işleri söz konusu olduğunda Küçük Ev modelleri az bakım gerektirir ancak elinizdeki zemin alanını her zaman düzenli ve temiz tutmak onu daha geniş kılacaktır.

Dış Mekânı Eviniz Bilin

Dış mekânı yaşam alanınızın bir parçası olarak düşünün. Nede olsa özgürce seyahat edebildiğiniz bir Tiny House sahibisiniz. Artık evde mahsur kalmanıza gerek yok! Dışarı çıkın, temiz havayı ciğerlerinize çekin, kitap okuyun ya da dostlarınızla barbekü yapın. Gündelik hayatınıza biraz doğayı katın, hatta onu evinizin bir parçası olarak düşünün daha özgür ve mutlu hissedeceksiniz.

Her geçen gün daha fazla insanın dikkatini çeken Küçük Ev girişimi, bireyleri minimalist yaşama, daha az tüketmeye ve psikolojik olarak daha rahat bir yaşama sevk ediyor. Sizler de bu ayrıcalığı yaşamak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Unutmayın! Tekerlekli mobil ev üreticisi https://www.hanehouse.com/ 60 yıllık ticari tecrübe, 300’ün üzerinde çalışan personeli, +10.000 m2 üretim tesisiyle tiny yaşam çözümleriyle yanınızda.